PARTNEŘI:

Foliovníky

Foliovník je alternativou skleníku, jeho výhodou je prodloužení vegetačního období, dále jednodušší konstrukce a menší finanční náročnost. S pěstováním na jaře lze začít dříve, a na podzim naopak později skončit. Je třeba brát na vědomí počasí. Stejně jako nevytápěný skleník je i fóliovník citlivý na noční pokles teplot pod bod mrazu na začátku jara. Za horkých letních dní je na druhou stranu nutné pravidelně větrat.

Konstrukce

Kostra fóliovníku se zhotoví z kovových trubek nebo ze dřeva, velice zřídka se používá hliník nebo plast. Na ni se přidělá trojúhelníková střecha z latí. Délku fóliovníku si může určit sám uživatel podle potřeby. Menší fóliovníky nevyžadují velké základy jako skleníky, stačí na určených bodech zabetonovat do země trubky, jejichž počet se odvíjí od velikosti konstrukce. K potažení se použije zahradnická, pokud možno trvanlivější fólie. Méně kvalitní bude potřeba častěji vyměňovat.

Fóliovníky se vyrábějí i hotové a různých rozměrů. Fóliovník velikosti cca 2×2 m stojí okolo 4000 Kč, velikost 3×5 m lze pořídit za zhruba 8000 Kč. Další možností je, že si pořídíme dle našich požadavků zkonstruovaný fóliovník anebo si ho postavíme sami. Pokud ho plánujeme trvale využívat, měli bychom vzít v úvahu taktéž automatické zavlažování a různé doplňky jako je nezbytný teploměr, plastový chodníček, závěsné poličky apod.

Typy fólií

Obyčejná fólie o tloušťce přibližně 0,1 mm vydrží pravděpodobně pouze jednu sezónu. Silnější, které již disponují ochranou proti UV záření, vydrží sezóny dvě. Vysokou životnost, minimálně 3 roky, často 5–7 let, mají moderní fólie. Některé se pyšní třemi vrstvami, které zaručují dlouhou životnost a uživatelskou spokojenost.

Vnější vrstva obsahuje UV stabilizátory, které zabraňují rozpadu polyetylenových řetězců a tak udržují pružnost fólie. Prostřední vrstva obsahuje etylvinyl acetát, který snižuje prostup tepla, a tak v noci nedochází k takovému ochlazování (teplota bývá o 2 až 4 °C vyšší). Poslední vrstva zabraňuje srážení vody, která stéká dolů, čímž se snižuje riziko výskytu houbových chorob u rostlin. Cena běžného metru fólie se pohybuje od 30 do 50 Kč. Po zakoupení dostatečné délky se spojuje horkovzdušným svařováním, což pokud máme vhodné vybavení, můžeme zvládnout sami. Případně si fólii můžeme nechat svařit na míru, anebo rovnou zakoupit typový fóliovník, jejž sestavíme podle návodu.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!