PARTNEŘI:

Klasické skleníky

Skleník je tvořen nosnou konstrukcí opatřenou průhlednými deskami. V případě klasického skleníku je to sklo. Druhou a stále oblíbenější variantou je plast – dutinkový polykarbonát, ze kterého se vyrábějí polykarbonátové skleníky. Výhodou klasických skleníkových skel je takřka neomezená životnost. Není třeba se obávat poškrábání nebo toho, že komůrky zarostou řasou. Dostatečná síla skla (4 mm) odolá i kroupám. Kalená skla zdatně konkurují i polykarbonátovým deskám, které se pyšní svojí odolností.

Skla

Slabá skla v případě, že požadujeme co největší propustnost slunečních paprsků, obzvláště v horkých letních dnech rostliny neuchrání a slunce je může spálit. Když naopak použijeme silné sklo, které bude navíc rozptylové (má na jedné straně jemné vroubky), tak to paprsky propustí a všemi směry je „rozhází“, čímž rostliny ochrání před přímým žárem. Stále se objevuje jakási pověra, že průhledné čiré sklo propouští více světla, to však bylo několika nezávisle provedenými zkouškami vyvráceno. Jediná jeho výhoda spočívá v tom, že je do skleníku vidět.

Při obzvláště parných dnech je nutné sklo, které není dostatečně silné, stínit. Proto volte skla silnější. Ta kvalitní jsou navíc opatřena ochranou proti UV záření a spadem nečistot z ovzduší. Způsob uchycení skel ke konstrukci nebývá u všech výrobců totožný, chceme-li tedy stavět skleník sami, měli bychom se ujistit, že systém zvládneme.

Rady při výběru

Chcete-li si pořídit kvalitní klasický skleník, s nímž budete mít minimum problémů, nebojte se zeptat u více dodavatelů. Pomůže vám i návštěva některého z veletrhů a výstav, kde se dodavatelé prezentují. Ptejte se na specifika konstrukcí a skel, zdali je vámi vybraný skleník vhodný pro to, co hodláte pěstovat a další informace pro správné pěstování. To samozřejmě neplatí jen pro skleníky klasické, ale i pro všechny ostatní.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!