PARTNEŘI:

Pařeniště

Pařeniště jsou kryté záhonky s okny na vrchu, která se hodí pro nižší rostliny, ale není problém v nich pěstovat i zeleninu. Vyplňují se hnojem či kompostem, protože rozkládání organické hmoty uvolňuje teplo, čímž jsou rostlinám zajištěny vhodné teplotní podmínky. Tak je to v případě poloteplých pařenišť, existují ale ještě studená pařeniště, která vyhřívají pouze sluneční paprsky.

I pro kutily

Hotová pařeniště je možné zakoupit a jednoduše sestavit. Jejich podsada bývá často z recyklovaného plastu a vrchní část z kovových profilů. Okna mohou být ze skleníkového skla či polykarbonátu. Nejnižší ceny se pohybují kolem 2500 Kč. Kutilové jistě nepohrdnou příležitostí vyrobit si vlastní pařeniště. Není to nic těžkého. K vytvoření rámu se použijí fošny zhruba 4 cm široké a latě. Lze použít i armovaný beton, u kterého nehrozí praskliny, nebo mrazuvzdorné cihly. Okna lze zakoupit nebo zhotovit z latí a potáhnout je vůči ultrafialovému záření odolnou silnější fólií.

Poloteplá pařeniště

poloteplém pařeništi můžeme zeleninu sklízet zhruba o měsíc dříve než v záhonech venkovních a pozdní druhy zeleniny zase o měsíc později. Pařeniště založíme v polovině března, případně dříve, pokud je teplé počasí. Suché listí, které spolu s okny v zimě chránilo před mrazem, odstraníme a zkompostujeme. Poté pařeniště naplníme hnojem – 150 až 200 kg pod jedno okno. Můžeme do hnoje přidat třetinu suchého listí, což zajistí delší výhřevnost, ale o něco sníží teplotu.

Vyhřívací vrstvu pak sešlapeme do výšky 20 až 30 cm a po dvou či třech dnech, během kterých se hmota zahřeje, zavřeme okna, aby neunikalo teplo, a podle typu rostlin přidáme vhodnou pěstební zeminu s kompostem a průmyslovými hnojivy. A můžeme začít osévat. Za teplých dní teplotu regulujeme větráním. Při hrozbě mrazů pařeniště ze stran obložíme tepelnými rohožemi nebo hnojem. Pěstovat lze ředkvičky, hlávkový salát, okurky, melouny, špenát, rané odrůdy kedluben, keříčková rajčata, papriky, lilky a další zeleninu dle libosti.

Studená pařeniště

Pokud nemáme vhodné podmínky pro poloteplé pařeniště, můžeme založit studené pařeniště, vyhřívané jen slunečními paprsky. Hodí se k přirychlování nenáročných odrůd zeleniny. Pěstovat se dá i karotka a naťová zelenina. Můžeme si sestavit přenosný pařeništní rám, který během roku pokládáme na zeleninu, kterou chceme momentálně přirychlit. V lednu a únoru zimní salát a přezimovaný špenát, v březnu ředkvičky, v dubnu rané kedlubny a jiné košťáloviny, v květnu okurky nebo papriku a na podzim později vysetý salát, květák, pekingské zelí, polníček, špenát.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!