PARTNEŘI:

Před koupí skleníku

Dveře skleníku

© ladyleaf | sxc.hu

Umístění skleníků

Prvním krokem před stavbou skelníku je výběr vhodného místa. Lze tím předejít v budoucnosti mnoha nesnázím. Předně musíme dbát na to, aby skleník nebyl pokud možno nijak zastíněn a aby efektivně využil sluneční svit. To znamená, že v okolí by se neměly vyskytovat žádné budovy nebo stromy. Skleník by také měl být stranou veškerého dění na zahrádce, např. dětských her. Zkrátka jde o to minimalizovat pravděpodobnost poškození. Dále je nutné zvážit blízkost zdroje vody, a jestliže chceme přitápět nebo svítit, také způsob přivedení elektřiny.

Důležitou roli hraje i nasměrování skleníku. To se odvíjí od našeho záměru užívat skleník celoročně nebo jen sezónně. Pokud ho chceme užívat po celý rok, měla by být podélná osa orientována ve směru sever-jih, pokud ho plánujeme využívat spíše na jaro, kdy slunce zůstává níže nad horizontem a nedosahuje potřebné výšky, je výhodnější orientace ve směru východ-západ.

Konstrukce

Dle našich potřeb a možností zvolíme i velikost skleníku. Základní délka bývá kolem 2,5 m a stejně tak šířka. Samozřejmě nezapomínejme na výšku, aby se předešlo nutnosti se neustále hrbit.

Skleník by měl vydržet dlouhé roky, tudíž je důležité, z jakého materiálu bude konstrukce. Ideální je hliník, který není masivní a zároveň je dostatečně nosný, je ale dražší. Jistou alternativou může být pozinkovaný plech, který se hodí pro menší skleníky, má však menší životnost a mezery ve spojích způsobují ochlazení. Vhodné, ale rovněž poněkud dražší, jsou např. pozinkované ocelové profily, jež mají dlouhou životnost bez nároku na údržbu. Specifikům skla se věnujeme v popisu klasických skleníků a polykarbonátovým deskám u skleníků polykarbonátových.

Kvalita i pevnost kostry by si měly odpovídat, tzn. že volíme-li např. polykarbonátové desky, které nejsou tak těžké, vystačí si s lehčí konstrukcí (hliníkovou).

Základy stavby

Většina skleníků vyžaduje základy – buď kovové či plastové piloty, které se v metrových rozestupech zarazí do země a následně překryjí trámky; nebo se základy přímo vybetonují. Vrchní plocha základů by měla být vodorovná a zůstat taková za všech povětrnostních podmínek. Výjimku tvoří polykarbonové skleníky, které jsou často tak lehké, že základy vůbec nepotřebují.

Dveře a okna

Výška a šířka dveří by měly vyhovovat pěstitelům, také způsob otevírání – oblíbené jsou klasické panty mající dlouhou trvanlivost, méně časté jsou posuvné dveře, které by měly popojíždět alespoň na kolečkách, protože se neopotřebovávají a nezanášejí tak jako drážky. Okna jsou důležitá pro ventilaci, aby se zabránilo přehřívání rostlin v horku. Zajímavostí jsou automatické otvírače oken, které v teple zvětšují objem a pístkem okno otevřou.

Koupě skleníku

Naprostá většina výrobců kromě dovezení skleníku nabízí i jeho přímou montáž. Její cena však nebývá zahrnuta v ceně a pohybuje se okolo 10 % ceny skleníku. Nákup proto plánujte dopředu. Skleníky mívají dodací lhůtu někdy i více než měsíc.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!