PARTNEŘI:

Zimní zahrady

Zimní zahrady jsou místa určena k odpočinku, relaxaci a rozjímání. Jde o prosklené místnosti s vlastní klimatizací. Jejich rozvoj byl způsoben pokrokem ve stavebních technikách v polovině 19. století v Anglii. Termín zimní odkazuje na fakt, že v nich přes zimu může bez problému růst rostlinstvo, případně vegetovat drobná fauna.

V minulosti se s jejím pořízením pojily různé problémy, vysoká pořizovací cena, potíže s udržováním tepla v zimě a přehříváním v létě nebo komplikovaná údržba. V současné době je však většina problémů vyřešena. Prošly mnoha technickými a estetickými inovacemi. Z místnosti, ve které byla v zimě zima a v létě horko, se klidně stala celoročně obyvatelná místnost domu.

Je možné ji přistavit k hotovému domu nebo ji třeba vytvořit na terase bytu. Je však třeba promyslet několik faktorů – estetický vzhled, účel, klimatizaci, ventilaci, kvalitu skleněného materiálu. Nejjednodušší je samozřejmě poradit se s odborníkem.

Účel

K čemu budeme zimní zahradu primárně používat? Možností je několik. Zahrada může sloužit ke krátkému posezení a jako příležitostný skleník nebo regulérní místnost v domě. Nebo jako zahradní pokoj určený k chovu např. exotických rostlinek. Je důležité, aby dovnitř co nejvíce pronikaly sluneční paprsky. Zároveň by místnost měla být vysoká, aby se tak zabránilo dusnu a vlhku, v takovém případě není marné vysadit si nějaké stromky, které budou příjemně stínit. Variace jsou nesčetné, každá ale vyžaduje adekvátní přístup.

Obyvatelnost

Abyste se vyvarovali potížím s klimatizací a učinili místnost obyvatelnou, izolujte obvodové plochy, které akumulují teplo a později jej postupně odevzdávají. Tak je nutné vybírat z nabídky izolačních, často dvojitých až trojitých, skel. Některá skla bývají potažena neviditelnou vrstvou kovu, která propouští světlo a zároveň odráží většinu tepelného záření. Samozřejmě nezapomeňte na rolety či žaluzie, které zmírní intenzivitu slunečních paprsků.


Nevíte si rady? Chybí Vám nějaká informace? Zeptejte se v diskusi!